Zasady przygotowywania materiałów na stronę.

Jeśli sami nie chcemy publikować swoich materiałów, postarajmy się, żeby to, co przygotujemy, nadawało się do publikacji. Poniższe uwagi to efekt przemyśleń i irytacji społecznego administratora strony szkolnej.

  1. Zapomnij o papierze. Karteczki z tekstem odręcznym czy nawet wydrukowane zmuszają szczęśliwego admina do przepisywania. Tekst przemyśl, napisz w edytorze z aktywnym modułem sprawdzania pisowni, sprawdź pod względem merytorycznym i stylistycznym, podpisz i prześlij, np. pocztą elektroniczną. Po opublikowaniu sprawdź na stronie – w końcu to podpisany przez Ciebie dokument. Jeśli został wykorzystany tekst innego autora – podaj źródła. Uwaga! Google czy Internet to nie jest źródło.
  2. Jeśli publikujesz  sam/sama, nie rób „kolorowych jarmarków”. Ważny jest Twój tekst, daruj sobie kolorowe literki, szaleństwo justowania i wstawianie pobranych z Internetu obrazeczków (nie masz pewności, czy nie powielasz kradzionej własności intelektualnej). Nie pisz WIELKIMI LITERAMI, jeśli stosujesz wypunktowanie – korzystaj z wbudowanych mechanizmów (4 i 5 ikonka nad tekstem). Ogranicz wykrzykniki i pytajniki – jeśli już to 1 lub 3 (nigdy 2) bezpośrednio po wyrazie.
  3. Zdjęcia. Aparat tworzy pliki graficzne w formacie JPG (najczęściej). Do publikacji przesyłaj pliki JPG. Nie wstawiaj zdjęć do dokumentów Worda czy do PDF. Zdjęcie z aparatu ma rozmiary i rozdzielczość zbyt wysoką, jak na Internet. Jeśli masz 1 – 5 zdjęć, możesz przesłać je pocztą bez optymalizacji. Na stronę wystarczy zdjęcie o rozdzielczości 72 dpi (ppi) i szerokości podstawy 700px. Piksel (1px) jest jednostką rozmiaru grafiki cyfrowej, np. monitory mają rozmiar ekranu 1024x768px. Zdjęcie z aparatu może mieć np. 3500px szerokości. Rozmiar ma znaczenie. Do wakacji 2013 mieliśmy 100MB miejsca na stronę na serwerze, to trzeba zdjęcia optymalizować. Zdjęcie prosto z aparatu ma np. 3,5 MB – lekko licząc 20 takich zdjęć zapcha nam skutecznie serwer. Zmniejszenie rozdzielczości i rozmiaru zdjęcia nie powoduje z reguły pogorszenia jakości wyświetlanego obrazu, a sam plik będzie miał 50 – 70 kB, czyli na 100 MB możemy wrzucić ich około 2000. Jest różnica. Obecnie mamy 2GB miejsca na serwerze – ale nie rozpędzajcie się. Najlepiej zdjęcia wstawiać za pomocą wtyczki Gallery – tworzysz uporządkowane zbiory, które łatwo ondaleźć i edytować. Wrzucając przez Dodaj medium pakujesz wszystko do biblioteki mediów. Już przy kilkuset zdjęciach trudno tam coś szybko odnaleźć. Zwłaszcza, jeśli zdjęcia nie są właściwie opisane.
    Wybierając zdjęcia do publikacji unikajmy planów ogólnych, zawierających np. kilkadziesiąt osób, zdjęć kiepsko naświetlonych czy zawierających duże ilości niczego, np. nieba.
  4. Prezentacje. Istnieje możliwość publikowania prezentacji. Przeglądarki sobie z nimi radzą. Ale znów musimy uważać na wielkość dokumentu. Jeśli umieścimy w prezentacji „surowe” niezoptymalizowane zdjęcia – taki dokument łatwo osiągnie 100MB wielkości. I publikujmy pracę w formacie PPS (PPSX), tak, żeby każdy, nawet bez PowerPointa mógł je obejrzeć.
  5. Dokumenty w formacie PDF. Uniwersalny format wymiany danych. Dokumenty z pakietu biurowego możemy zapisać do PDF. Mamy wtedy gwarancję, że nam się dokument nie „rozsypie” i utrudnimy nieco nieuprawnione wykorzystywanie naszej pracy. Pilnujmy rozmiaru grafik.
  6. Nie wiesz, jak coś zrobić? Zapytaj. Jeśli nie będę wiedział, chętnie sam się nauczę. Razem raźniej.

Piotr