Gimnazjalne projekty edukacyjne. Zamysł jest taki: aktywujemy młodzież gimnazjalną do wspólnych działań na rzecz lokalnego środowiska i poszerzania możliwości edukacyjnych szkoły. Nauczyciele opracowują zestaw tematów. Na przykład część zestawu na rok szkolny 2014-2015. Projekty zrealizowane mają aktywne hiperłącza do stron lub innych form prezentacji wyników projektu.

1. Rok szkolny w obiektywie: zespół reporterski współpracujący ze szkolną stroną internetową i gazetką (jeśli zostanie reaktywowana). (P.K.)
  2. DeKaeF, czyli dyskusyjny klub filmowy. Oglądamy indywidualnie lub razem filmy i tworzymy zachęcające lub zniechęcające recenzje. (P.K.)
  3. GEEK czyli Gimnazjalna Ekipa Edukacyjnych Koneserów. W planach poznawanie systemów operacyjnych, sprzęt komputerowy, gry komputerowe, Wolne Oprogramowanie, fantastyka naukowa i fantasy, a jak starczy sił to także RPG. Rozpropagowywanie wyżej wymienionych. (P.K.)
  4. Wolni Strzelcy. Nazwa to nawiązanie do klubu poszukiwaczy sensacji i miłośników teorii spiskowych z serialu „Archiwum X”. UFO, kosmici, kryptozoologia. Zabawa w poszukiwanie prawdy przez historię i współczesne zjawiska medialne oraz dzielenie się tym ze społecznością szkolną. (P.K.)
  5. Klub Odkrywców: opracowanie monograficzne wybranego obiektu w okolicy: śluzy, mostu, bunkra, pomnika, budynku, grodziska: założenie metryczki, w miarę możliwości i środków promocja, np. w postaci strony Klubu Odkrywców. No i szwendanie się po okolicy. (P.K.)
  6. Nasza Piękna Szkoła czyli prace z miotłą, szpadlem i grabiami – dla koneserów ruchu na świeżym powietrzu. (P.K.)
  7. Nasze Wilkowyje. Monografia wsi rodzinnej. Album niebanalny zbudowany w stylu dziennika kapitana Nemo czy Connora Macleoda – początki pisane piórem na pergaminie, później maszynowo, komputerowo. Wstawki w stylu artykułów i zdjęć z gazet, stare fotografie, bilety, kupony, kartki na mięso, pocztówki, zasuszone kwiatki… (P.K.)
  8. Gazetka szkolne: piękne pole do popisu dla zmotywowanych. (P.K.)
  9. Dekoratornia: grupa nadzoru nad ekspozycjami ściennymi w klasach i na korytarzach. (P.K.)
  10. Zrobić, Zobaczyć, Zrozumieć: budujemy makiety obiektów, o których się uczymy; maszyny proste, piramida Cheopsa, Wielki Kanion Kolorado, powstawanie atolu, wulkan na sodę kuchenną :). Kilka pomysłów na konkretne zadanie znajdziecie np. w zadaniach dodatkowych do plastyki. (P.K.)
  11. Rock ‚n’ Roll! Historia muzyki rockowej – prezentacja, ekspozycja plakatów. (P.K.)
  12. II Wojna Światowa na tych ziemiach – prezentacja na temat działań wojennych – korelacja: historia, geografia, biologia, regionalna. (P.K.)
  13. Dzieje jednego… czołgu. Opracowanie wybranego obiektu, np. dzwonu kościelnego, czołgu na cokole, ośrodka wypoczynkowego. Zbieranie informacji może być fascynujące. (P.K.)
  14. Korzenie. Album rodzinny sięgający historią dalej niż do naszych dziadków. (P.K.)

Piotr Kułak