Propozycje zajęć projektowych w roku szkolnym 2914. Większość nadal aktualna.

1. Klub Odkrywców: opracowanie monograficzne wybranego obiektu w okolicy: śluzy, mostu, bunkra, pomnika, budynku, grodziska: założenie metryczki, w miarę możliwości i środków promocja, np. w postaci strony Klubu Odkrywców. No i szwendanie się po okolicy. (P.K.)
  2. Nasza Piękna Szkoła czyli prace z miotłą, szpadlem i grabiami – dla koneserów ruchu na świeżym powietrzu. (P.K.)
  3. Rok szkolny w obiektywie: zespół reporterski współpracujący ze szkolną stroną internetową i gazetką (jeśli zostanie reaktywowana). (P.K.)
  4. Nasze Wilkowyje. Monografia wsi rodzinnej. Album niebanalny zbudowany w stylu dziennika kapitana Nemo czy Connora Macleoda – początki pisane piórem na pergaminie, później maszynowo, komputerowo. Wstawki w stylu artykułów i zdjęć z gazet, stare fotografie, bilety, kupony, kartki na mięso, pocztówki, zasuszone kwiatki… (P.K.)
  5. Gazetka szkolne: piękne pole do popisu dla zmotywowanych. (P.K.)
  6. Dekoratornia: grupa nadzoru nad ekspozycjami ściennymi w klasach i na korytarzach. (P.K.)
  7. Zrobić, Zobaczyć, Zrozumieć: budujemy makiety obiektów, o których się uczymy; maszyny proste, piramida Cheopsa, Wielki Kanion Kolorado, powstawanie atolu, wulkan na sodę kuchenną :). Kilka pomysłów na konkretne zadanie znajdziecie np. w zadaniach dodatkowych do plastyki. (P.K.)
  8. Rock ‚n’ Roll! Historia muzyki rockowej – prezentacja, ekspozycja plakatów. (P.K.)
  9. II Wojna Światowa na tych ziemiach – prezentacja na temat działań wojennych – korelacja: historia, geografia, biologia, regionalna. (P.K.)
  10. Dzieje jednego… czołgu. Opracowanie wybranego obiektu, np. dzwonu kościelnego, czołgu na cokole, ośrodka wypoczynkowego. Zbieranie informacji może być fascynujące. (P.K.)
  11. Korzenie. Album rodzinny sięgający historią dalej niż do naszych dziadków. (P.K.)
  12. Galeria wielościanów. (Małgorzata Ziara)
  13. Jak i dlaczego zmieniała się moda na przestrzeni wieków? (Honorata Filipiak-Dydyna)
  14. Chemia wokół nas. (Grzegorz Klimek)
  15. Zajmijmy się śmieciami. (Grzegorz Klimek)
  16. Opakowania z tworzyw sztucznych – segregacja odpadów (Grzegorz Klimek)
  17. Kronika roku szkolnego (Ilma Hawran-Kobeszko)
  18. Brytyjska rodzina królewska (Sylwia Gorzelanny)
  19. Lubrza – Burg, uczniowska współpraca międzynarodowa. (Monika Stanulewicz)
  20. Ciekawostki z życia prywatnego Fryderyka Chopina (Marzanna Kurowska)
  21. Jak wyglądało życie zamieszkujących nasze okolice Kresowian w czasie zsyłki do Kazachstanu i na wschód ZSRR (Marzanna Kurowska)
  22. Twórczość muzyczna wśród uczniów lubrzańskiego gimnazjum (Marzanna Kurowska)
  23. Jak się kształtował przyrost naturalny i rzeczywisty w gminie Lubrza w latach 2000-2010 (Maria Bentkowska)
  24. Współpraca międzyszkolna (Marta Siedlecka)
  25. Bez matematyki ani rusz (Barbara Chamarczuk)
  26. Dzień Europy (Jerzy Grzeczkowicz)
  27. Jan Paweł II – dlaczego błogosławionym? (Ewa Tarbaj i x. Kamil Szkoła)
  28. Fizyka a medycyna (Iwona Mucha)
  29. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Poznajemy zabytki Lubrzy (Irena Wąsowicz)

Piotr Kułak

Nauczyciele dostali kolejny raz możliwość wykazania się kreatywnością w ramach pensum :). O ile to się da, projekty można realizować na lekcjach, kółkach i w ramach sprytnego art. 42. Mam świadomość, że znaczna część z nas realizowała już wcześniej liczne działania wykraczające poza zwykłe nauczanie, więc tym będzie łatwiej. No, dojdzie tu oczywiście sprawozdawczość, bo bez niej praca jest nieważna. (Hej, mam nową definicję pracy: praca, jest to coś, co możesz udowodnić sprawozdaniem :)). Etap irytacji mam już za sobą, teraz trzeba zastanowić się, co możemy z tym zrobić. Proponuję założyć bazę projektów – można zacząć od hasłowego, a później dopisać działania, formy, sprawozdawczość itp.

Aha! Jeśli chcecie szybko zaistnieć w sieci warto pomyśleć o odrębnej stronce własnego projektu. Taka stronka może stać się formą sprawozdania z projektu. Przy okazji – uczniowie klas trzecich prowadzą już własne blogi i chętnie (zakładam) pomogą w jej realizacji. Tu macie praktyczny (i prosty) samouczek, jak założyć darmową i banalnie prostą w obsłudze stronę w systemie CMS WordPress na portalu wordpress. com.