Koniec roku szkolnego sprzyja krótszym czy dłuższym wyjazdom, toteż w dniach 26.05-29.05.2015r. odbyła się czterodniowa wycieczka krajoznawcza. Uczestniczyło w niej 46 uczniów z klasy V i VI szkoły podstawowej oraz I, II, IIIa gimnazjum.

Organizatorem i kierownikiem była p. B. Chamarczuk, opiekunami: p. M. Bentkowska, fachowa pomoc medyczna – p. U. Więckowska oraz p. M. Chamarczuk.

Celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży z cennymi obiektami przyrodniczymi i kulturalnymi wpisanymi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W pierwszym dniu zwiedzaliśmy niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau.

To miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie, gdyż w czasie II wojny światowej zamordowano tu ok. 1,3 mln. ludności. Przygnębienie potęgowała jeszcze ulewa i zimny wiatr.

W drugim dniu podziwialiśmy zabytki Krakowa. Na początek katedra na Wawelu i oddanie hołdu doczesnym szczątkom królów i twórcom wolnej Polski. Odwiedziliśmy w krypcie naszych wieszczów i obowiązkowo weszliśmy na wieżę zygmuntowską, by dotknąć serce dzwonu. Potem zamek królewski, Rynek Główny, kościół Mariacki, dziedziniec Collegium Maius, Barbakan, Brama Floriańska i ulica Floriańska. Pod wieczór nie omieszkaliśmy odwiedzić Smoka Wawelskiego.

W trzecim dniu program był równie bogaty. Po śniadaniu zwiedzaliśmy dzielnicę Krakowa- Kazimierz i ślady kultury, mieszkającej tu przed wojną ludności żydowskiej. Potem wyjazd do Wadowic- rodzinnego miasta naszego św. Jana Pawła II. Oczywiście nie mogło się obyć bez kremówek… Pomodliliśmy się w kościele i obejrzeliśmy wystawę Wadowice.

Czas naglił, bo musieliśmy jeszcze jechać do Wieliczki. I tu kolejna perełka wpisana na listę UNESCO- kopalnia soli, w której od ponad 700 lat nieprzerwanie wydobywa się to bogactwo mineralne.

Ogromne wrażenie wywarła kaplica św. Kingi, podziemne słone jeziorka, symulacje wybuchów metanu, pokaz multimedialny – jak wydobywano sól.

To był nasz przedostatni dzień wycieczki.

Musieliśmy pożegnać się z Krakowem.

W ostatnim dniu zajechaliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy Grotę Łokietka, Maczugę Herkulesa i Zamek w Pieskowej Skale.

Wycieczka była bardzo udana, stwierdziliśmy, że Polska jest piękna, że możemy być dumni z naszego dziedzictwa . Zapaleni tym wyjazdem zaczęliśmy snuć plany już na następny nasz wypad.

Barbara Chamarczuk