Zadania w konkursie Leonardo.

Zadania na kwiecień 2015 (termin oddania 17 kwietnia 2015):

1. Które miasto w Anglii słynie z rzymskich łaźni?
  2. W czyjej powieści pojawia się Mr. Darcy?

1. SEKRETNE PISMO

Do tego doświadczenia potrzebna Ci będzie saletra czyli KNO3 – azotan potasu. Kupisz ją w dużym sklepie, a używana jest w domu do peklowania mięs. Uwaga! Nie kupować soli Peklo – ona zawiera tylko niewielkie ilości saletry!

Można do tego użyć też kalichlorku czyli KClO3 , ale ciężej dostać.

Mając już saletrę (lub kalichlorek), rozpuść 2-3 g (pół łyżeczki) w 50cm3 (ml) ciepłej wody. Tak przyrządzonym, zupełnie bezbarwnym roztworem, możesz pisać lub rysować na papierze. Po wyschnięciu napisy, czy rysunki będą zupełnie niewidoczne.

Jeśli chcesz teraz odczytać to co zostało napisane, musisz kartkę silnie i równomiernie podgrzać.

1. Wykonaj napis: LUBIĘ CHEMIĘ lub inne rysunki lub napisy.
  2. Odpowiedz na pytanie: Dlaczego pismo pojawia się podczas ogrzewania?

Odpowiedzi wraz ze zdjęciami i/lub filmami z przeprowadzonego doświadczenia prześlij na adres: dodatkowezadania@gmail.com

2. TONĄCY TITANIC

Ze styropianu wytnij model statku. Wielkość modelu dostosuj do wielkości talerzyka który użyjesz do doświadczenia. Na wybrany talerzyk nalej rozpuszczalnika do farb. Na „wodzie” postaw statek i……? Zapisz obserwacje, a następnie wnioski.

Spróbuj otrzymaną mieszaniną skleić dwa plastikowe przedmioty. Co zauważasz?
P.S. Jeśli nic się nie zdarzyło spróbuj inny rozpuszczalnik.

Fizyka

1. PODUSZKOWIEC

Do płyty kompaktowej przyklej korek od płynu do naczyń używając plasteliny. Nadmuchany balon załóż na zamknięty korek. Po otwarciu korka z balonu powoli uchodzi powietrze. Plytę (poduszkowiec) stawiamy na gładkiej ławce (stole).

Zapisz obserwacje

Wyjaśnij dlaczego poduszkowiec porusza się i dlaczego tak łatwo.

Jakie zjawiska i prawa fizyczne można tu dostrzec?

2. SAMOCHÓD NA POWIETRZE

Gdy nadmuchujemy gumowy balonik i puszczamy go, to wykonuje on gwałtowne ruchy a jego lot jest niestabilny.
Do samochodzika (lub innej lekkiej zabawki na kółkach) doklejamy za pomocą taśmy klejącej rurkę od napojów i gumką przyczepiamy balonik. Nadmuchujemy balonik. Następnie kładziemy zabawkę na stole i puszczamy.

Zapisz obserwacje. Wyjaśnij dlaczego samochodzik porusza się i w którą stronę. Jakie zjawiska i prawa fizyczne można tu dostrzec?

Geografia

1. Żeglarz. Żeglarz zmierzył wysokość Słońca w południe słoneczne w dniu 22 czerwca. Wysokość Słońca wynosiła 62,5o. Słońce górowało po południowej stronie nieba. W tym momencie radio podało, że w Londynie jest 1432 czasu miejscowego. Określ położenie geograficzne statku. Wykonaj obliczenia.

2. Rozpoznaj obiekty zaznaczone na mapie

Apeniny; Morze Czarne; Nizina Nadkaspijska; Morze Barentsa, Islandia, Góry Skandynawski; Morze Adriatyckie; Baleary, Nizina Niemiecka, Pireneje, Irlandia, Pojezierze Fińskie; Jezioro Ładoga, Sudety, Jutlandia.
g4-15

Matematyka

3. Troje przyjaciół wybiera się na jarmark. Każdy z nich ma całkowitą liczbę złotych. Żaden z nich nie ma więcej niż 120 zł, a średnio mają po 96 zł. Jaką najmniejszą kwotę mógłby mieć któryś z nich?

4. Rozwiąż zadanie:

Rzecze czart do żebraka:

– Niech umowa będzie taka.

Gdy przebiegnę ten most cały,

Zdwoję twoje kapitały.

Żądam tylko, byś w nagrodę,

Po ośm groszy rzucał w wodę.

Żebrak chętnie przez most leci,

Raz i drugi nawet trzeci.

Tu dopiero spostrzegł: – Zdrada!

Ani grosza nie posiadam!

Teraz prędko rachuj mały,

Jakie dziad miał kapitały.

Zad. 1.

W miejsce kropek wstaw poprawną formę wyrazu z nawiasu. Sięgnij po „Słownik poprawnej polszczyzny”.

1. a) W wycieczce do Włoch uczestniczyło …………………………………………………………………………..(128) dzieci.
  1. b) Swoje ……………………….(18) urodziny obchodziłem ……………………………….………………………………………………………………(15.10.2001 r.).
  1. c) Szedłem ………………………(1,5 km) i w tym czasie wypiłem ………………..(1,5l) wody i zjadłem ………………………..(1,5) bułki.
  2. d) Mój kolega ma opinię wielkiego …………………………(oryginał).
  3. e) Musisz ………………………….(wymyśleć/wymyślić), jak to uczynić, by przestać go ……………………………….(nienawidzić/nienawidzieć).
  1. f) Zabrakło mi ………………………(kakao) do ciasta.
  2. g) Chodzę do szkoły ……………………..(imienia/ imieniem) A. Fiedlera.
  3. h) Ze złości ……………….(drzeć, 1. os. l. poj. cz. ter.) swoje wypracowanie i myślę, że będę się musiał …………………(wziąć/wziąść) za następne.
  4. i) Uwielbiam ten zapach, kiedy ………………….(mleć, 2. os. l. poj. cz. ter.) kawę.
  5. j) Jacek utrzymuje kontakt mailowy z ……………………………….(1, Rosjanin) i …………………………………………….(3, Amerykanin).
  6. k) Sołtys zorganizował kulig na ……………………………..(15, sanie).
  7. l) Tytuły czasopism i wydawnictw zapisuj w ………………………………….(cudzysłów).

ł) Nie lubię , kiedy w rosole pływają ……………..(oko, l. mn.).

1. m) Zima w …………………………(Zakopane) należała do udanych.

Dokonaj rozbioru gramatycznego zdania .

Kiedy mówimy o człowieku renesansowym, mamy na myśli całkiem wyjątkowy typ ludzi, który charakteryzował się niezwykle żywym i wszechstronnym umysłem, był czuły na piękno, spragniony sławy, chciał rozwijać wszystkie swoje możliwości, gardził natomiast pokorą, słabością i nieśmiałością.

Biologia

1. (B3/15) W dowolnej, trwałej technice plastycznej przestrzennej wykonaj model rośliny, na którym wskażesz (np. za pomocą komiksowych dymków) łodygę, liście, węzły i międzywęźla oraz kwiat. Wysokość: 20 – 30 cm. Inspiracji szukaj w sieci (słowa kluczowe np.: paper plant model). Przykładowa roślinka:
    a tu inne:
  2. (B4/15) Na podstawie zdjęć z sieci przygotuj model skamieniałości w trwałej trójwymiarowej (np. płaskorzeźba w takich materiałach jak glina, modelina, gips) technice plastycznej.
    Słowa kluczowe do poszukiwania inspiracji: fossil, fossil record.