Koncert profilaktyczny

23 października 2012 r. został przedstawiony uczniom klas gimnazjalnych słowno-muzyczny program zapobiegania agresji i profilaktyki uzależnień: „Szanuj życie”.

Pan Sławomir Pyrko, bluesman, autor i wykonawca ballad, działacz społeczny, terapeuta ds. uzależnień, pracujący w białostockim domu poprawczym, spotkał się z młodzieżą naszej szkoły, aby pogłębić jej wiedzę na temat zgubnych skutków działania substancji odurzających i psychotropowych oraz propagować zdrowy styl życia. Relacja p. Sławka miała dużo większą siłę rażenia, niż pogadanki ludzi przygotowanych do prowadzenia terapii tylko na podstawie lektury podręczników akademickich. Prelegent ważne wiadomości, które przekazywał, łączył z bluesem – grał na gitarze i na harmonijce ustnej. Młodzież była pod wrażeniem nie tylko tego, co mówił o życiu, o miłości, nałogach, agresji, dopalaczach, tragediach dotykających młodych ludzi, którym gdzieś zapodziała się odpowiedzialność, ale także pod wrażeniem jego wspaniałej gry.

Nie mam zamiaru straszyć czy moralizować. Mogę tylko prosić …nie wiem? Może błagać młodzież – BĄDŹCIE ROZSĄDNI, NIE KOZAKUJCIE, NIE ZACZEPIAJCIE TEGO SZAJSU JAKIM SĄ NARKOTYKI. NA ALKOHOL MACIE JESZCZE CZAS, KAŻDY DZIEŃ W ODURZENIU TO DZIEŃ ZABRANY Z ŻYCIA … Za dużo widziałem młodych ludzi skrzywdzonych i zmanipulowanych przez handlarzy śmierci. Za dużo mi już opowiedzieli pensjonariusze poprawczaków i młodzi więźniowie.

Pan Sławek szczegółowo rozwiewał mity związane z napojami energetycznymi, wspomagaczami i sterydami. Mówił, jak łatwo przejść na ,,ciemną stronę mocy”, albo o tym jak kochać i być kochanym… Dowodem dużego zainteresowania młodzieży tym, co miał do powiedzenia, była cisza i skupienie, panujące na sali. Oby nasza młodzież zapamiętała słowa pana Sławka i spróbowała żyć – naprawdę żyć.

pedagog szkolny

Agnieszka  Żołnierczakiewicz

Teatr Kurtyna

Dnia 25 września 2012 r. odbyły się spektakle profilaktyczne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w wykonaniu aktorów z Teatru Kurtyna w Krakowie.

Uczniowie gimnazjum obejrzeli spektakl „Utracone marzenia”, którego głównym tematem jest alkohol często naudużywany przez młodzież. W spektaklu pokazano młodego chłopaka, który przez swoją głupotę i nierozwagę zniszczył karierę sportową młodej dziewczynie. Aktorzy starali się uświadomić młodzieży, że:

• alkohol wypity nawet w najmniejszej ilości spowalnia reakcję kierowcy;
  • dorosłość to podejmowanie mądrych i odpowiedzialnych decyzji bez narażania siebie i innych na utratę zdrowia.

Wszyscy mamy nadzieję, że nasi uczniowie, którzy za kilka lat odbiorą upragnione prawo jazdy będą mieli świadomość odpowiedzialności jaka za tym idzie.

pedagog szkolny

Agnieszka Żołnierczakiewicz

Zbiórka dla dzieci z Afganistanu

W dniach od 1do 14 września 2010 roku na terenie naszej szkoły zorganizowaliśmy  zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci w Afganistanie w prowincji Ghazni. Uczniowie naszej szkoły przekazali zeszyty, długopisy, ołówki, kredki, a także  zabawki. Paczka została przekazana do Lubuskiego Kuratorium Oświaty.

Program społeczny   ” Szkoła bez przemocy” V edycja rok szkolny 2010/2011

Dnia 17 września 2010 roku przystąpiliśmy do programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, czym zadeklarowaliśmy przestrzeganie zasad kodeksu „Szkoły bez przemocy” oraz budowanie systemu przeciwdziałania przemocy i agresji w naszej szkole.

Celem programu jest przeciwdziałanie przemocy  przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie wsparcia i narzędzi, które zwalczyłyby to zjawisko skutecznie.

Projekt profilaktyczny „Przemoc w rodzinie – jednym głosem mówimy NIE!”

We wrześniu 2010 roku szkoła włączyła się do programu profilaktycznego „Przemoc w rodzinie -jednym głosem mówimy NIE!”. W ramach projektu przeprowadzone zostały spotkania profilaktyczne wśród uczniów gimnazjum na temat zjawiska przemocy w rodzinie i możliwości jego zapobiegania.

Podczas spotkań uczniowie otrzymali opaski silikonowe z napisem „Przemoc w rodzinie – jednym głosem mówimy NIE!” oraz ulotki informacyjno-edukacyjne.

Spotkanie profilaktyczne z Jackiem Musiatowiczem 19 październik 2010 r.

Dnia 19 października 2010 roku w Zespole Szkół Samorządowych
w Lubrzy odbył się spektakl profilaktyczny  „Życie na niby”, z którym
do naszej młodzieży przyjechał po raz kolejny Jacek Musiatowicz poeta
i  tekściarz z Radzynia Podlaskiego.

Wykonawca zaciekawił młodzież  koncertem o tematyce  profilaktycznej,  ostrzegając  przed skutkami  uzależnienia od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, hazardu i komputera. Wskazywał na historie różnych osób i konsekwencje ich uzależnienia, czasami bardzo tragiczne. Opowieść przeplatana była utworami muzycznymi.

Realizowany w formie koncertu rockowego program bardzo zainteresował naszych uczniów. Z entuzjazmem i zaciekawieniem przysłuchiwali się wygłaszanym treściom. Gimnazjaliści z przyjemnością wysłuchali opowieści o Małgośce, czy nietoperzu Gacku.

Program ten to wspaniałe wydarzenie profilaktyczne i kulturalne.

Spotkanie profilaktyczne 27 październik 2010 r.

W środę odbyło się spotkanie profilaktyczne dotyczące szkodliwości palenia papierosów przeprowadzone przez panią Arletę Miśkiewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świebodzinie.

Spotkanie profilaktyczne NOE 28 październik 2010 r.

W czwartek, 28 października 2010 wszystkie klasy naszego gimnazjum uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych NOE. Były to spotkania dwugodzinne zorganizowane dla uczniów poszczególnych klas.