Jesień rowerzysty

ogólne

Część naszych uczniów dojeżdża rowerami do szkoły. Przy mglistych porankach, w deszczu czy szybko zapadającym zmierzchu może to powodować wzrost niebezpieczeństwa. Chcemy więc (na podstawie publikacji m. in. portalu http://wrower.pl) zebrać trochę przydatnych informacji i zaleceń dla Was.

Każdy rower musi być wyposażony w:

1. co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem – czyli np. lampka przednia na baterie,
  2. co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  3. co najmniej jedno  światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,
  4. co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  5. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

Dzieci poniżej 10 lat na rowerze

Jeśli nasze dziecko może się już samodzielnie poruszać na rowerze, ale jeszcze nie skończyło 10 lat może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Co jest bardzo istotne dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym, więc nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku. Osoba dorosła opiekująca się dzieckiem może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze – także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze

Jeżeli dziecko jest wieko ponad 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach. Jedyne wymaganie formalne (poza wiekiem) to posiadanie Karty Rowerowej. Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia – czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

Ubezpieczenie OC rowerzysty

W Polsce ubezpieczenie OC dla rowerzystów nie jest obowiązkowe. Można je kupić dobrowolnie i kosztuje ono kilkanaście złoty rocznie.

W takim wypadku wyrządzenia komuś szkody rowerzysta bez ubezpieczenia OC odpowiada za wyrządzoną szkodę na zasadach ogólnych prawa cywilnego. Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego ponosi on osobistą odpowiedzialność całym swoim majątkiem.

Kask i kamizelka odblaskowa

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Polsce rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach i w kamizelkach odblaskowych. Ale warto je mieć.

P.K.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (zaktualizowanym w październiku 2012 roku)