Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

ogólne

Oficjalnie

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2017 jest Facebook. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

XIII edycja DBI w Polsce odbyła się 7 lutego 2017 r. pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”.

Oficjalna strona DBI

O bezpieczeństwie w Internecie

Potencjał Internetu polega na dostępności ogromnych zasobów, które każdy może wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami i jako formę twórczej rozrywki. Aby móc bezpiecznie korzystać z tych zasobów nie wystarczy liczyć tylko na roztropność udostępniających te zasoby. Powszechność dostępu do Sieci oznacza tylko to, że odzwierciedla on różnorodność ludzi. Tak więc rożne pliki wrzucają do sieci ludzie mądrzy i głupi, dobrzy i źli. Programy antywirusowe i filtrowanie treści przez wyszukiwarki nie wystarcza, byśmy nie natrafili na coś, co nam nie będzie odpowiadało lub nie będzie nam szkodziło.

Czego więc potrzebujemy, by być w miarę bezpiecznym podczas sieciowych poszukiwań?

Umiejętności skutecznego wyszukiwania informacji, świadomego ich oceniania oraz weryfikowania znalezionych treści. Czyli świadomie wpisujemy zapytanie w wyszukiwarce. Oceńmy przydatność znalezionych materiałów. Zweryfikujmy, czyli sprawdźmy, czy otrzymane dane są prawdziwe.

Mój wizerunek on-line
Sztuka wyszukiwania